Wiadomości

XXII Wojewódzka Konferencja Pszczelarska - 3.02.2018, Karniowice

W dniu 3 lutego br. w  Małopolskim Ośrodku Doradztwa Rolniczego w Karniowicach odbędzie się XXII Wojewódzka Konferencja Pszczelarska. Należy się spodziewać, że wzorem lat poprzednich konferencja będzie jednym z najważniejszych wydarzeń dla małopolskich Pszczelarzy jak również dla sympatyków pszczelarstwa.
Pszczelarstwo cieszy się coraz większym zainteresowaniem i coraz więcej osób zaczyna dostrzegać nie tylko korzyści ze spożywania produktów pozyskiwanych pasiekach, ale przede wszystkim znaczenie pszczół dla produkcji żywności oraz dla zachowania różnorodności biologicznej. Od pszczół zapylających rośliny zależy bowiem rozwój i odnawianie się przeważającej większości gatunków naszej flory jak również produkcja żywności, pasz i surowców przemysłowych jaką dostarcza rolnictwo.
Pomimo zwiększającej się świadomości znaczenia pszczelarstwa, zainteresowania pszczołami i nawet mody na produkty pszczele, pszczelarstwo dzisiejsze zmaga się z wieloma problemami związanymi z wywieraniem przez ludzi coraz większej presji na środowisko przyrodnicze. Powodują one coraz większe trudności w utrzymaniu w odpowiednim stanie zdrowotnym rodzin pszczelich i wymagają ciągłego podnoszenia wiedzy i umiejętności przez pszczelarzy. Coraz trudniej jest dzisiaj gospodarować w pasiekach bez wsparcia pszczelarstwa w ramach różnych programów pomocowych. Warto zaznaczyć, że wspierając pszczelarzy w ich działaniach, wspieramy całą gospodarkę rolną, która bez pszczół przestałaby funkcjonować oraz poprawiamy jakość środowiska przyrodniczego i utrzymujemy różnorodność biologiczną
XXII Wojewódzka Konferencja Pszczelarska jak co roku wychodzi naprzeciw potrzebom pszczelarzy i przybliża wiele istotnych zagadnień związanych z gospodarka pasieczną oraz popularyzuje wiedzę na temat pszczelarstwa i jego znaczenia.
W programie konferencji będą zatem zagadnienia związane z stanem pszczelarstwa w Małopolsce i jego zagrożeniami, które omówi dr inż. W. Górecki. Na temat uprawnych roślin pożytkowych wykład przeprowadzi dr hab. W. Szewczyk. Jak zapobiegać zatruciom pszczół i jak postępować w przypadku, gdy do nich dojdzie, dowiemy się z wykładu dr inż. W. Londzina. Wybrane aspekty żywieniowe  pszczół omówi dr hab. Inż. G. Borsuk prof. nadzw. UP w Lublinie. O problemach związanych z wilgocią w ulu będzie wykład mgr inż. Jana Ślusarza.
Serdecznie zapraszamy na konferencję pszczelarzy i sympatyków pszczelarstwa i liczymy, że jak co roku spotka się z dużym zainteresowaniem.

 

 | Opracowane przez Admin |